Byly zveřejněny první fotografie hollywoodské Lisbeth Salanderové

Zpět na Filmové zpracování

V pracovně Davida Finchera, režiséra americké adaptace prvního dílu Larssonova Milénia, visí na zdi velký plakát Lisbeth Salanderové. Mnozí Američané však mají k plakátu výhrady: Lisbeth je na něm „nahoře bez“.

Dívka s dračím tetováním

Dne 21. prosince 2011 bude mít v amerických kinech premiéru Dívka s dračím tetováním režiséra Davida Finchera. Jedná se o remake švédské adaptace prvního dílu Larssonovy trilogie Muži, kteří nenávidí ženy režiséra Nielse A. Opleva. Autorem scénáře Dívky s dračím tetováním je Steven Zaillian, držitel Oscara za scénář k Schindlerovu seznamu Stevena Spielberga. Role Lisbeth Salanderové připadla Rooney Maraové, Mikaela Bloomkvista ztvární Daniel Craig.

David Fincher je opravdovým mistrem ponurých podívaných a podle zatím dostupných informací ze zákulisí natáčení můžeme soudit, že ani tentokrát příznivce kvalitních thrillerů nezklame. Vhodnou herečku pro roli rozporuplné Lisbeth Salanderové vybíral Fincher z více než pěti tisíc kandidátek. Lisbeth je anorekticky vyzáblá dívka s piercingem v nose a v obočí, jejíž strojená vizáž zastydlé puberťačky, která se „právě probrala z opice po týdenním tahu s bandou tvrdých rockerů“, ostře kontrastuje s jejím přirozeně jemným, drobným obličejem. Subtilní, ale tvrdou holku s pavoučími pohyby si Fincher upravil k obrazu svému — Lisbethiny načerno obarvené vlasy působí dojmem, jako by je právě ořezali tupou břitvou, její šatník tvoří sbírka roztrhaných punčoch, podvazkové pásy, přiléhavé kožené kalhoty a těžké boty. Lisbeth je opravdovým andělem temnot. Na rozdíl od scenáristy švédské adaptace prvního dílu Larssonovy trilogie však Steven Zaillian poskytl Lisbeth více prostoru.

Fincher, obsedantní puntičkář, se zcela ponořil do proudu natáčení a totéž vyžaduje od herců. Se slovy „nechci, abys tady stála jako nějaká holčička“, učí herečku jezdit na motorce a na skateboardu. Fincherovo zaujetí Lisbeth Salanderovou potvrzuje i fakt, že v době, kdy se ve Státech udělovaly ceny jeho předchozímu filmu The Social Network, už začínal ve Stockholmu točit Dívku s dračím tetováním. Skutečnost, že se Fincher rozhodl obsadit roli Mikaela Bloomkvista britským hercem Danielem Craigem, by mohla být zárukou, že Fincherova verze nebude té švédské pouze sekundovat. Daniel Craig a Michael Nyqvist jsou velmi rozdílní a Craigova bondovská pověst i jeho muskulatura dají americkému remaku jiný nádech.

Na své si u Dívky s dračím tetováním přijdou i milovníci hudby Trenta Reznora, který natočí k filmu soundtrack. Reznor s Fincherem spolupracoval už na filmu The Social Network. Temná hudba frontmena skupiny Nine Inch Nails slibuje, že nebude jen pouhým pozadím silného a napínavého příběhu, ale plnohodnotnou součástí vznikajícího mysteriózního snímku.

Vášnivou diskusi mezi Larssonovými příznivci vyvolala zpráva o tom, že scenárista Zaillian provedl ve filmové adaptaci knižní předlohy zásadní úpravy týkající se především závěru: ten prý byl kompletně změněn. Podle některých tím Zaillian Fincherův film vylepšil. Je jistě velmi odvážné radikálně změnit příběh, který se stal světovou senzací, a Davidu Fincherovi nezbývá než doufat, že diváci přijmou jeho adaptaci právě jako „jeho“ adaptaci.

Dalším odvážným Fincherovým počinem je filmový plakát, který zobrazuje Lisbeth Salanderovou nahou. Pro Evropana nepředstavuje nahota nijak zásadní problém, avšak podle magazínu The Hollywood Reporter nejspíš nebude Fincherově kreativitě dán volný průchod. Konečný verdikt týkající se podoby plakátu pronese Motion Picture Association of America.

Českou premiéru plánuje Falcon na 12. 1. 2012.

Odkazy